Tytuł pracy:
PROJEKT REALIZACJI PRAC ZWIĄZANYCH Z WYKONANIEM ZABIEGU MIKRODERMABRAZJI DIAMENTOWEJ I MEZOTERAPII MIKROIGŁOWEJ ROLLEREM SKÓRY TWARZY 60-CIO LETNIEJ KOBIETY.
- ZAŁOŻENIA
- gabinet kosmetyczny
- data wykonania zabiegu 13ty marzec 2016r.
- kobieta
- cera tłusta
- wiek 60 lat
- pali papierosy
- praca w klimatyzowanych pomieszczeniach
- dużo czasu spędza w pracy
- stresująca praca
- DIAGNOZA SKÓRY KLIENTKI
- skóra gruba
- tłusta
- szara
- ziemista
- błyszcząca
- nadmierna ilość wydzieliny gruczołów łojowych
- rozszerzone pory
- widoczne zaskórniki
- stres, zaburzenia hormonalne
- napięcia nerwowe
- zaburzenia układu trawienia
Cel zabiegu:
dotlenienie skóry, regulacja pracy gruczołów łojowych, obkurczenie ujść łojowych, usunięcie warstwy rogowej, poprawienie ukrwienia skory, relaks.
- WYKAZ PRZECIWWSKAZAŃ DO WYKONANIA ZABIEGU:
- przerwanie ciągłości tkanek
- trądzik w stanie ropnym
- łuszczyca
- stany gorączkowe
- cukrzyca
- ciąża
- infekcje skórne
- brodawki wirusowe
- opryszczka
- stany ropne okołozębowe
- migdałki w stanie ropnym
- ekstrakcja zęba
- nadciśnienie tętnicze
- miażdżyca
- alergia na jakikolwiek składnik zawarty w preparatach wykorzystywanych podczas zabiegu
- guzki niewiadomego pochodzenia na węzłach chłonnych
- nowotwory
- WYKAZ ŚRODKÓW I PREPARATÓW KOSMETYCZNYCH NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA ZABIEGU
- preparat do demakijażu oczu
- preparat do demakijażu twarzy
- preparat do dezynfekcji skóry
- preparat do dezynfekcji powierzchni
- preparat do dezynfekcji narzędzi
- peeling
- tonik
- serum
- maska pod oczy
- maska na twarz
- krem do masażu
- krem końcowy
- WYKAZ APARATURY I PRZYBORÓW KOSMETYCZNYCH NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA ZABIEGU
- lampa bezcieniowa z lupą
- aparat do mikrodermabrazji
- roller do mezoterapii mikroigłowej
- fotel kosmetyczny
- taboret
- stolik zabiegowy
- WYKAZ NARZĘDZI I PRZYBORÓW KOSMETYCZNYCH NIEZBĘDNYCH DO WYKONANIA ZABIEGU
- chusteczki kosmetyczne
- chusteczki flizelinowe do zmywania twarzy
- płatki kosmetyczne
- pędzelki
- miseczki
- gaziki
- bielizna jednorazowa: czepek, opaska, szlafrok
- prześcieradło jednorazowe
- rękawiczki
- koc
- OPIS ZABIEGU MIKRODERMABRAZJI I MEZOTERAPII MIKROIGŁOWEJ ROLLEREM OBEJMUJĄC WYKONANIE POSZCZEGÓLNYCH CZYNNOŚCI Z ZACHOWANIEM WYMAGANEJ KOLEJNOŚCI, DZIAŁANIE UŻYTYCH PREPARATÓW ORAZ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY
- Myję ręce, używając mydła antybakteryjnego. Związuję włosy, zdejmuję biżuterię i zakładam fartuch kosmetyczny
- Przygotowuję fotel kosmetyczny, dezynfekuję go preparatem do dezynfekcji powierzchni Velox spray i zabezpieczam jednorazowym prześcieradłem
- Przygotowuję stolik kosmetyczny: dezynfekuję go tym samym preparatem do dezynfekcji powierzchni. Kładę ręcznik papierowy i ustawiam na nim preparaty i przybory w kolejności w jakiej będę ich używać. Są to: płatki kosmetyczne, chustki flizelinowe, pędzelki, miseczki, preparat do demakijażu oczu, preparat do demakijażu twarzy, krem do masażu, serum, maska na okolice oczu, maska na twarz, krem końcowy. Na drugim stoliku , który również dezynfekuję, stawiam aparat do mikrodermabrazji, mając na uwadze przepisy bhp. Sprawdzam, czy aparat jest sprawny oraz czy przewody są wyprostowane.
- Przygotowuję głowicę, dezynfekuje ją i sprawdzam czy filtr jest wymieniony.
- Przygotowuję lampę bezcieniową z lupą w celu przeprowadzenia diagnozy skóry. Sprawdzam stan techniczny lampy i dezynfekuje ją.
- Przeprowadzam wywiad kosmetyczny z klientką w celu wyeliminowania przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Zadaję następujące pytania:
- Jakie są Pani oczekiwania?
- Czy kiedykolwiek korzystała Pani z takiego zabiegu?
- Czy nie jest Pani w ciąży?
- Czy nie jest Pani uczulona na któryś ze składników używanych podczas zabiegu: kwasy AHA, kwas hialuronowy, witaminy A, E i C, kwas laktobionowy, , glinka, algi.
- Czy leczy się Pani obecnie antybiotykami lub pochodnymi retinoidów?
- Jak pielęgnuje Pani skórę twarzy na co dzień?
- Jak się Pani odżywia?
- U klientki nie występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegu, więc mogę przystąpić do pracy.- przygotowuję klientkę do zabiegu: zapraszam ją na fotel. Zabezpieczam włosy klientki czepkiem i opaską jednorazową. Proszę o zajęcie miejsca na fotelu kosmetycznym. Upewniam się, że zdjęła całą biżuterię. Przykrywam kocem.
- Myję ręce pod bieżącą wodą, używam mydła antybakteryjnego. Spryskuję je preparatem do dezynfekcji skóry Skinsept firmy Ecolab.
- Pracę rozpoczynam od demakijażu oczu. Dwa płatki kosmetyczne nasączam preparatem do demakijażu oczu i nakładam na powieki klientki, po czym usuwam tusz i cienie. Czynność tę wykonuję do momentu, aż waciki będą czyste. Na dłonie nabieram preparat do demakijażu twarzy do cery tłustej, z miseczki dobieram kilka kropli ciepłej wody i rozprowadzam go po całej twarzy, szyji i dekolcie ruchami głaszczącymi. Po chwili moczę chustkę flizelinową w ciepłej wodzie, lekko odsączam i zmywam preparat z twarzy wraz z makijażem, kurzem i zrogowaciałym naskórkiem. Czynność tę powtarzam do momentu, aż chustka będzie czysta.
- Twarz przemywam tonikiem
- Wykonuję masaż twarzy z użyciem kremu do masażu. Na dłonie nabieram krem do masażu na bazie witamin A, E i C. Wykonuję po kolei wszystkie ruchy masażu: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje i głaskanie końcowe. Nadmiar kremu ściągam chusteczkami.
- Zakładam rękawiczki jednorazowe i przystępuję do wykonania zabiegu mikrodermabrazji. Wyjaśniam klientce na czym polega zabieg, że jest to peeling mechaniczny, który uelastycznia i regeneruje skórę. Dochodzi do stymulacji włókien kolagenu, elastyny i krążenia poprzez miejscowe przekrwienie. Skóra jest lepiej przygotowana do wprowadzenia substancji czynnych. Efekt końcowy to poprawa zewnętrznego wyglądu skóry.Włączam aparat, przykładam do skóry odpowiednio przygotowaną i dobraną głowicę (wcześniej zdezynfekowaną), ustawiam właściwe podciśnienie, a następnie przesuwam po złuszczonej powierzchni twarzy. Zabieg powinien zaczynać się od słabego podciśnienia około 3mm Hg. Wykonuję ruchy długie, powolne, od środka czoła do skroni, a następnie od brwi do nasady włosów. Następnie po kolei wykonuję szachownicę na nosie, policzkach, brodzie, szyi i dekolcie. Najpierw opracowuję jedną stronę twarzy, a potem drugą. Zabieg trwa około 10 minut. Po zakończeniu zabiegu odstawiam głowicę i wyłączam aparat. Dezynfekuję głowicę, odstawiam na miejsce i wymieniam filtr.
- Zabieg rollerem z serum normalizującym z kwasem salicylowym i ekstraktem z zielonej herbaty. Serum nakładam pipetą na skórę i wykonuję rolowanie wcześniej odkażonym rollerem. Omijam okolice blisko oczu i ust. Gdy skóra staje się zaczerwieniona, zaprzestajemy. Roller po zabiegu dezynfekujemy i zamykamy w oryginalnym pudełku, podpisujemy pudełko nazwiskiem klientki.
- Następnie przygotowuję maskę z alg, która będzie miała za zadanie wyciszyć i schłodzić skórę po zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Do miski wsypuję algi, dodaję do nich mineralną wodę niegazowaną. Mieszam jednorazową drewnianą szpatułką do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Nakładam algi również na usta i oczy ( wcześniej pytając się klientki czy nie choruje na klaustrofobie). Tak nałożoną maskę pozostawiam na 15-20minut. Po tym czasie zdejmuję maskę w całości, a tam gdzie zostały resztki maskę wycieram płatkiem kosmetycznym.
- Aplikuję krem końcowy z filtrem SPF 20.
- Wszystkie przybory, akcesoria i kosmetyki odkładam na miejsce. Bieliznę jednorazową wyrzucam do kosza na śmieci, a stolik i fotel kosmetyczny dezynfekuję.
- Skóra twarzy nabrała świeżego i wypoczętego wyglądu. Klientka jest bardzo zadowolona. Umawiamy się na dalsze wizyty i pielęgnację skóry. Omawiamy pielęgnację w warunkach domowych.
- ZALECENIA DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI W WARUNKACH DOMOWYCH
- mycie twarzy 2 razy dziennie dobranym preparatem
- peeling na bazie kwasu azelainowego
- tonik bezalkoholowy
- serum pod oczy na bazie peptydów i kwasu hialuronowego
- krem na noc
- krem na dzień z filtrem SPF 20
- 2 razy w tygodniu maska kosmetyczna witaminowa
- serum na szyję i dekolt na bazie peptydów i kwasu hialuronowego
- zdrowy tryb życia
- spacery na świeżym powietrzu
- zaprzestanie palenia papierosów
- odpowiednia dieta
- wypijanie 2l wody mineralnej niegazowanej dziennie